V prvom rade sa uistite, že  Vami používané krmivo a prostriedky na úpravu psov neobsahujú farbivo. Nepoužívajte farebné keksy pre psov, určite obsahujú nejaké farbivo, používajte kekse biele, bez prídavkov farbiva. / u nás k dostaniu napr:  Eukanuba biskits, alebo IAMS/. Krmivá lepšej kvality neobsahujú farbivá.

V mnohých častiach  krajiny je voda veľmi tvrdá a má vysoký obsah železa alebo chemických prísad, čo vôbec nie je vhodné pre Vášho psa. Používajte fľaškovú vodu, alebo vodu zo systému, ktorý je u nás  tiež dostať a objednať si jeho inštaláciu u Vás doma. Používajte doma tzv. pítka, napájačky, najlepšie sú od firmy OASIS, a postarajte sa o prísun stále čistej vody, ktorá neobsahuje žiadne nečistoty. Ak pes nie je zvyknutý piť z napájačky, jeho tvár je mokrá  a v spojitosti s krmivom získava nepekný červený nádych. Používajte nerezové misky na kŕmenie, ktoré sú bakteriostatické, nezničia sa a ľahko sa udržujú čisté.

Niektorí majitelia pridávajú do vody  vinný ocot, alebo čistú citrónovú šťavu. Niektorí psy to však odmietajú piť.  Preto môžeme podávať cca. 100-200 mg vitamínu C denne, psom to neublíži. Niektorí veterinári hovoria , že to funguje, iní, že nie. Mnohí doporučuju pridávať zinok do krmiva. 

Ak sú zablokované slzné kanáliky, slzy sa uvoľňujú mimo  a spôsobujú znečistenie tváre. V tomto prípade zoberte palec a ukazovák a veľmi jemne masírujte nos smerom k očiam po obidvoch stranách. Mnohí psy to majú radi. Zo začiatku to robte 1-2 krát denne po dobu 1 –2 týždňa, potom raz do týždňa. Budete nadšení, ako to pomáha a tvár opäť nadobudne bielu farbu. Mnohokrát  sa biela srsť pod očami sfarbuje preto, lebo ma Váš pes zápal spojiviek. Vezmite ho k preto veterinárovi, ktorý Vám Vaše podozrenie potvrdí, alebo vyvráti. V prípade zápalu spojiviek Vám veterinár dá asi tetracyclinovú masť. Niektorí ľudia používajú aj teracyklínové tabletky, ktoré sa podávajú v určitých intervaloch.  Používanie tohto prostriedku nechajte však na veterinárovi. Kde to nie je nutné,  nepoužívajte ich. Je to antibiotikum, ktoré podávame len v tých najnutnejších prípadoch.

Finálnu vec, ktorú robí veľa chovateľov, je  zmiešanie destilovanej vody s 3% peroxidom vodíka. Používajú pritom sprayovú nádobku, ktorou veľmi jemne striekajú tento roztok do srsti pod očami, alebo namáčajú vatu týmto roztokom a čistia ním srsť pod očami a v okolí papule. Mnohí ľudia používajú púder, alebo kukuričný škrob. Kukuričný škrob je dobrý, ale mnohí psi zle reagujú na púder a neznášajú ho v blízkosti očí. Je dobre ho používať pri viazaní fúzov, keď ich balíme do balíčkov. Záleží na Vás a Vašom psovi. Keď sa používa kukuričný škrob, alebo púder, je dobre použiť  kozmetický malý štetec. Mnohí ľudia používajú na aplikáciu detskú zubnú kefku, alebo vmasírujú púder do fúzov rukami. Veľa chovateľov mieša ½ množstvo púdru, alebo kukuričného škrobu s 1/2 množstvom kyseliny boritej / Boric Acid/ v prášku. Nepoužívajte kyselinu boritú v prípade, kde je možnosť olizovania fúzov jedného psa druhým, pretože kyselina boritá je nebezpečná pre žalúdok. Kyselina boritá pomáha fúzy vysušovať od sĺz a zabíja baktérie. V prípade, keď ju používate spolu s kukuričným škrobom, alebo púdrom je nutné fúzy baliť do balíčkov a prebaľovať každý deň.

S inými postupmi a prostriedkami , ako udržať bielu tvár a fúzy u našich shih-tzu Vás oboznámime v ďalšom spravodaji.

Podľa Chrisa Jonsa preložila Ing. Erika Pekárová, CHS Z Tichého podhradia