Chovateľský a zápisný poriadok
O B S A H :
Chovateľský poriadok:
- Účel a pôsobnosť
- Plemeno
- Majiteľ, chovateľ, držiteľ
- Chov
- Poradca chovu
- Chovné jedince /plemenní psy a suky/
- Pripúšťacie povolenie
- Párenie
- Vrh
- Zápisný poriadok
Účel a pôsobnosť
Účel a pôsobnosť
-
- Tento chovateľský a zápisný poriadok /ďalej len poriadok/ slúži na evidenciu a riadenie chovu plemien zastrešených v klube s preukazom o pôvode členských štátov FCI, plemenných kníh uznávaných FCI, chovateľov začlenených do UKK, SKJ s pôsobnosťou v Slovenskej republike.
- Poriadok vytvára predpoklady pre rozvoj chovu v súlade so štandardom plemena FCI.
- Produkcia šteniat bez preukazu o pôvode je nezlučiteľná s etikou chovateľa a princípmi tohto poriadku a bude považovaná za hrubé porušenie tohto poriadku.
- Oblasti, ktoré tento poriadok neupravuje, sa riešia podľa špecifických podmienok Slovenskej kynologickej jednoty.
Plemeno
- Plemeno v zmysle tohto poriadku tvoria psy a suky s platným preukazom o pôvode, ktorý vydala niektorá z plemenných kníh členských a pridružených organizácií FCI.
Majiteľ, držiteľ, chovateľ
- Za majiteľa sa považuje tá osoba, ktorá získala zviera právoplatne a vlastní jeho preukaz o pôvode.
- Za držiteľa sa považuje tá osoba, ktorú majiteľ poveril, aby psa chovne využívala.
- Chovateľ je osoba, ktorá má zaregistrovaný chránený názov Chovateľskej stanice a v dobe pripúšťania a vrhu suky je jej majiteľom alebo držiteľom.
- Právne vzťahy vyplývajúce z vlastníctva alebo držania psa /suky/ sa riadia ustanoveniami Občianskeho zákonníka, prípadne ustanoveniami iných obecne platných právnych predpisov.
Chov
- Druh – voľný
- Chovom psa sa v zmysle tohto poriadku rozumie cieľavedomá plemenitba. Chov je usmerňovaný prostredníctvom poradcu chovu /ďalej len PCH/.
- K plemenitbe je možné použiť len chovné jedince s platným preukazom o pôvode, ktoré spĺňajú podmienky pre chov dané týmto poriadkom.
- Na párenie môže byť využitý výlučne len jeden zo psov, uvedených na pripúšťacom povolení.
- Chovateľ má právo pri rešpektovaní ustanovení tohoto poriadku vlastnej voľby psa na párenie.
- V prípade, že by spojenie chovných jedincov mohlo vo svojich dôsledkoch vážne ohroziť ciele a zameranie chovu, je povinnosť PCH takéto spojenie v pripúšťacom povolení neodporučiť.
- Chovateľ vrhu je spravidla majiteľ v čase pripúšťania. Právo na chovné využitie suky alebo psa sa môže preniesť na tretiu osobu. Odstúpenie práva chovu má byť dohodnuté písomne a to pred pripúšťaním. Kópia dohody sa musí zaslať na registráciu SPKP SKJ.
- V dohode musia byť presne zachytené všetky práva a povinnosti obidvoch strán. Kto prevzal suku na dočasné využitie je v dobe od pripustenia po odstavenie šteniat považovaný za majiteľa suky a za chovateľa.
- Ak prešla oplodnená suka do vlastníctva iného chovateľa, patria novému majiteľovi všetky práva a povinnosti súvisiace s odchovom.
Poradca chovu
- PCH je funkcionár klubu, ktorý vystavuje a archivuje Žiadosti o vystavenie pripúšťacích povolení, vedie klubový register plemennej knihy a chovných jedincov.
- Počet a výber poradcov chovu robí výbor klubu a prispôsobuje sa počtu a rozloženiu chovných súk.
Chovné jedince
- Chovný pes /suka/ sú jedinci, ktorí splnili podmienky pre zaradenie do chovu podľa ustanovení tohoto poriadku a sú zapísaní v registri chovných jedincov v plemennej knihe SKJ.
- Podmienky pre zaradenie psa /suky/ do chovu :
- overený pôvod, osvedčený preukazom o pôvode psa, vydaný Plemennou knihou, uznanou FCI
- dosiahnutie vekovej hranice 15 mesiacov
- počet rezákov ideálne 6/6, najmenej však 5/6. (platné od 12.9.2015) – rozhodca skontroluje na klubovej alebo špeciálnej výstave.
- absolvovanie dvoch výstav minimálne v triede mladých, z toho jednej klubovej alebo špeciálnej výstavy Klubu tibetských plemien s výsledkom „Výborný/á“ a z medzinárodnej alebo národnej výstavy s výsledkom „Výborný/á“ alebo „Veľmi dobrý/á“ , od dvoch rôznych rozhodcov . Medzinárodná výstava alebo Národná výstava sa akceptuje aj zo zahraničia.
- potvrdenie o výsledku DNA testu na PRA4 u plemena lhasa apso (akceptuje sa oficiálny certifikát/správa z laboratória).
- potvrdenie o výsledku DNA testov na PLL a NCL u plemena tibetský teriér (akceptuje sa oficiálny certifikát/správa z laboratória).
- klub akceptuje písomne potvrdenú chovnosť dovezeného jedinca z členských štátov FCI.
- lub nemôže udeliť, resp. doporučiť udelenie výnimky pre zaradenie jedinca do chovu.
- Ukončenie chovnosti :
– suky do ukončenia 8. roku veku.
– psy po dovŕšení 13 rokov veku.
Pripúšťacie povolenie
- Pripúšťacie povolenie je na tlačive Žiadosť o vystavenie pripúšťacieho povolenia a je základným chovateľským dokladom, ktorý vyhotovuje PCH na základe písomnej žiadosti chovateľa (listom alebo emailom), zaslanej min. 3 týždne pred očakávaným háraním sa suky. Chovateľ v žiadosti uvedie všetky dôležité údaje týkajúce sa suky a navrhovaného chovného psa. K žiadosti priloží fotokópie preukazov o pôvode s viditeľne vyznačenou chovnosťou všetkých jedincov uvedených na žiadosti. Ak chovateľ požaduje zmenu psa na párenie, je povinný spolu so žiadosťou vrátiť pôvodné pripúšťacie povolenie.
- Potvrdenie o výsledku DNA testu na PRA4 u plemena lhasa apso (akceptuje sa oficiálny certifikát/správa z laboratória).
- Potvrdenie o výsledku DNA testov na PLL a NCL u plemena tibetský teriér (akceptuje sa oficiálny certifikát/správa z laboratória).
- Pripúšťacie povolenie je platné len s pečiatkou a podpisom PCH a má platnosť 12 mesiacov. Na základe písomnej žiadosti chovateľa môže nepoužité pripúšťacie povolenie PCH predlžiť o ďalších 12 mesiacov. Po tomto termíne je Žiadosť o vystavenie pripúšťacieho povolenia automaticky neplatná a nie je potrebné ju PCH vrátiť.
- Dodatočné vystavenie pripúšťacích povolení nie je prípustné.
- Nevyužitú Žiadosť o vystavenie pripúšťacieho povolenia nie je potrebné vrátiť PCH. Po 12 mesiacoch od vyhotovenia je automaticky neplatná.
Párenie
- Párenie sa môže uskutočniť len medzi jedincami, ktorí spĺňajú 6. ustanovenie tohto poriadku a sú uvedení na platnom pripúšťacom povolení.
- Párenie nesmie byť uskutočnené bez platnej Žiadosti o vystavenie pripúšťacieho povolenia. Majiteľ chovného psa si pred párením preverí, či je na pripúšťanú sučku vystavené pripúšťacie povolenie.
- Párenie sučky dvoma psami počas jedného hárania je neprípustné. Šteňatá narodené z tohto spojenia nebudú zapísané do Plemennej knihy SKJ.
- Párenie prirodzenou cestou môže byť nahradené insemináciou. Táto musí byť vykonaná veterinárnym lekárom, ktorý úkon zaznamená do pripúšťacieho povolenia.
- Ak požaduje majiteľ suky v priebehu jedného hárania opakované párenie, je majiteľ chovného psa jedno opakované spojenie povinný umožniť.
- Úhrada za párenie je vecou dohody medzi majiteľom chovného psa a chovnej suky. Prípadné sporné záležitosti nepatria do kompetencie klubu.
- V prípade, že je ako odmena za pripustenie chovného psa požadované šteňa, prislúcha právo prvej voľby chovateľovi a druhej majiteľovi chovného psa.
Vrh
-
- Vrhom sa v zmysle tohto poriadku rozumie okamih narodenia šteniat a jeho zahlásenie príslušnému PCH.
- Majiteľ sučky (chovateľ) je povinný do 8 dní od pôrodu ohlásiť PCH narodenie šteniat (stačí mailom).
- Do 30 dní od narodenia šteniat pošle chovateľ doporučene poštou poradcovi chovu vyplnené pripúšťacie povolenie a vyplnenú prihlášku na zápis šteniat. K prihláške priloží doklad o zaplatení poplatku za vrh.
- Chovateľ je povinný starať sa o zdravie suky v dobe gravidity a kojenia šteniat tak, aby u celého vrhu bol zaistený správny vývin. Porušenie etických zásad sa považuje za porušenie ustanovenia tohoto poriadku.
- Šteňatá pri predaji novým majiteľom musia byť staré min. 8 týždňov, vakcinované kombinovanou vakcinačnou látkou proti bežným infekčným ochoreniam, odčervené, začipované a schopné samostatne prijímať potravu. Odovzdať nečipované šteňatá novým majiteľom je zakázané! Chovateľ je povinný poskytnúť novému majiteľovi základné informácie o starostlivosti o šteňa. Je vhodné, aby chovateľ nahlasoval adresy nových majiteľov šteniatok PCH.
- Všetky náklady spojené s čipovaním, úhrady Plemennej knihe za vystavenie preukazov o pôvode a pod., hradí chovateľ. Poplatok za vrh sa platí bankovým prevodom na účet KTP.
- Suka môže mať 1 vrh za kalendárny rok (1.1.20xx – 31.12.20xx) a max 5 vrhov za život.
- Kontrolu vrhu u chovateľa vykonáva PCH a to :
– na žiadosť chovateľa. Všetky náklady hradí chovateľ
– v prípade podozrenia porušenia Chovateľského a zápisného poriadku. - Všetky náklady hradí klub.
Zápisný poriadok
Zápisný poriadok je totožný so Zápisným poriadkom Únie kynologických klubov.
Tento chovateľský a zápisný poriadok KTP nadobúda účinnosť dňom schválenia a je záväzný pre všetkých členov klubu a nečlenov (s inými poplatkami. viď: http://www.ktp-sk.sk/klub/tlaciva-poplatky/ )
Schválené na členskej schôdzi KTP dňa 15.9.2019 v Stráňavách.