[fusion_dropcap]H[/fusion_dropcap]istória plemena Lhasa apso sa začala písať asi 800 rokov p.n.l. Pôvodne pochádza z horských oblastí Tibetu, z krajiny, ktorá je často nazývaná aj strecha sveta. Dnešní Lhasáci žili vo výške 3000 – 5000 metrov n.m. v tibetských kláštoroch, v paláci Potala, v príbytkoch šľachty a vysokých tibetských hodnostárov. Boli vysoko cenení, poddaní ich vlastniť nemohli. Pohybovali sa v priestoroch kláštorov a poddaní verili, že ak sa ich dotknú, prinesie im to šťastie. V Tibete kolovala legenda, že do tela Lhasa vstúpi po smrti duša jeho pána a že svojmu majiteľovi počas života prináša šťastie, preto sa vlastne ani nadal kúpiť. Aj dnes sa o Lhasákoch hovorí ako o nositeľoch šťastia.

Predpokladá sa, že názov plemena Lhasa apso je odvodený od názvu hlavného mesta – Lhasa. Názov „apso“ je zase odvodený od slova „rapso“ – čo je označenia pre dlhosrsté tibetské kozy, ale aj psy, ktoré sú celé pokryté srsťou. Lhasa apso bol šľachtený ako strážny pes, svojím štekaním okamžite upozornil na prítomnosť niekoho cudzieho. Svoj vynikajúci sluch si zachoval dodnes.

Jeho úlohou však nebolo len stráženie, ale plnil aj úlohu spoločníka. Legenda hovorí, že Budhu sprevádzali po jeho  cestách malí chlpatí psy,  ktorý sa v prípade nebezpečenstva premenili na obrovských levov a tok chránili svojho pána. To vysvetľuje názov „leví pes“. Tak ako v Číne bolo zvykom vzácnej návšteve darovať Shit tzu, tak v Tibete bol vzácnym darom práve Lhasa apso. Získať týchto psíkov iným spôsobom nebolo možné.

[fusion_dropcap]L[/fusion_dropcap]hasa apso sa na európskom kontinente objavujú až začiatkom 20. storočia v Anglicku. Zo začiatku ich priraďovali k tibetským teriérom, ktorí sú im dosť podobný a nazývali ich „Lhasa teriéry“, hoci vývojovo nemali nič spoločné. Asi v 30. rokoch 20. storočia začala stúpať obľuba týchto malých psov, bol uznaný názov Lhasa apso a vypracovaný štandard. Štandard bol uznaný v roku 1934 a o rok neskôr uznala toto plemeno aj Amerika. Patronát v rámci FCI prebrala veľká Británia. K tibetským národným plemenám patria okrem Lhasa apso aj Tibetský teriér,  Tibetský španiel,  Do khyi (tibetská doga) a  Shih-tzu.

LHASA APSO NA SLOVENSKU

Na Slovensko boli prví jedinci dovezení v 70- tich rokoch pánom Tiborom Letkom z Ružomberku. Priviezol v Anglicka chovný pár, s ktorým odchoval prvý vrh. Neskôr importoval aj ďalšie jedince z Kanady a so Spojených štátov amerických. Jeho chovateľská stanica „Tatranská romanca“ bola vlastne základom pre chov plemena Lhasa apso nielen na Slovensku, ale aj v Čechách, v Poľsku a v Maďarsku. V súčasnosti pôsobí na Slovensku viacero chovateľských staníc, obľuba týchto malých „darcov šťastia“ stále stúpa.