FCI-Standard N° 209 – TIBETSKÝ TERIÉR

TT400px

Pôvod: Tibet (Čína)
Dátum publikovania platného štandardu: 22. 8. 2017
POUŽITIE: Spoločenský pes
FCI-Klasifikácia:  9. skupina –  spoločenské a sprievodné psy; 5. sekcia – tibetské plemená, bez skúšky

Krátky historický súhrn: Napriek názvu plemena, tibetský teriér nie je teriér, ale pastiersky pes, ktorý taktiež slúžil ako strážca pre obchodníkov cestujúcich do a z Číny. Spĺňať túto úlohu sa mu darilo ani nie tak vďaka veľkosti, ale vďaka úcte, ktorej sa mu dostávalo. Verí sa, že ide o pôvodného tibetského posvätného psa. Hovorí sa, že je ešte živší ako ostatné tibetské plemená v 9. skupine, jeho energia a nadšenie vyvažujú jeho schopnosti miniatúrneho strážneho psa po vzore malého staroanglického ovčiaka.

Celkový vzhľad: robustný, strednej veľkosti, dlhosrstý, kvadratická silueta.

Dôležité proporcie: Dĺžka tela od ramenného kĺbu po koreň chvosta je rovnaká ako výška v kohútiku. 

Povaha a správanie: Živý, dobromyseľný. Verný spoločník s mnohými dobrými vlastnosťami. Otvorený, pozorný, inteligentný a smelý, ani plachý ani hašterivý. K cudzím zdržanlivý.

HlavaHlava dobre pokrytá dlhou srsťou, ktorá padá dopredu, ale nie cez oči a neovplyvňuje schopnosť psa vidieť. Na spodnej čeľusti je malé, nie prehnané množstvo fúzov. Všeobecne vyjadruje rozhodný výraz.

LEBEČNÁ ČASŤ:

Temeno: Lebka strednej dĺžky, ani široká ani hrubá, od uší k očiam sa mierne zužuje, medzi ušami ani zaoblená ani celkom plochá.
Stop: Vyznačený pred očami, ale nie prehnaný.

Tvárová časť

Ňucháč: čierny
Papuľa: Silná. Dĺžka od očí ku špičke ňucháča je rovnaká ako od očí k tylovému hrbolu. 
Čeľuste a chrup: Spodná čeľusť dobre vyvinutá. Rezáky tvoria mierny oblúk, sú v pravidelných vzdialenostiach, kolmé na čelusť. Nožnicový alebo opačný nožnicový zhryz.
Líca: Jarmové oblúky zaoblené, ale nie tak výrazne, aby vystupovali. 
Oči:  Veľké, okrúhle, ani vypúlené ani zapadnuté, dosť ďaleko od seba, tmavohnedé. Okružia čierne.
Uši: Visiace, nesené nie príliš tesne pri hlave, v tvare písmena V, nie príliš veľké, nasadené pomerne vysoko na bokoch lebky, bohato osrstené.

KRK: Silný, svalnatý, stredne dlhý, umožňujúci nesenie hlavy nad úrovňou chrbta a celkovo dáva vyvážený vzhľad. Plynule prechádza do dobre umiestnených ramien.

Telo: Dobre osvalené, kompaktné a silné.
Horná línia: Rovná.
Bedrá: krátke, mierne zaoblené. 
Kríže: Rovné.
Hrudník: Dobre klenuté rebrá s hĺbkou hrudníka po lakte. Rebrá siahajú dobre dozadu.
Chvost: Stredne dlhý, dosť vysoko nasadený a veselo stočený nad chrbtom. Veľmi bohato osrstený. Zalomenie na konci chvosta je časté a je povolené.

Končatiny

Predné končatiny: 
Celkový vzhľad: Výrazne osrstené. 
Plecia: Dobre dozadu položené, dobrej dĺžky. 
Rameno: Dobrá dĺžka a sklon. 
Končatiny: Nohy rovné a paralelné. 
Metacarpus (nadprstie): Mierne šikmé. 
Predné labky: Veľké, okrúhle, medzi prstami a vankúšikmi bohato osrstené. Stoja plocho na vankúšikoch, labky nie sú klenuté.

Zadné končatiny: 
Celkový vzhľad: Bohato osrstené, dobre osvalené. Kolená dobre zauhlené, päty nízko nad zemou vytvárajúc rovnú hornú líniu a dobrý záber. 
Koleno: Dobre zauhlené. 
Pätový kĺb: Nízko nad zemou. 
Zadné labky: Veľké, okrúhle, medzi prstami a vankúšikmi bohato osrstené. Stoja plocho na vankúšikoch, labky nie sú klenuté.

Pohyb: Vláčny, záber zo zadu bez námahy, s dobrým výkrokom. V kroku a v kluse nemajú zadné končatiny došľapovať mimo stopy predných nôh ani zvonka ani zvnútra.

Osrstenie: 
Srsť: Dvojitá. Podsada jemná a kvality vlny. Krycia srsť bohatá, jemná, ale nie hodvábna alebo ako vlna, dlhá, hladká alebo zvlnená, ale nie kučeravá.
Farba: Biela, zlatá, krémová, sivá alebo dymová, čierna, dvoj- alebo trojfarebná, povolená je v zásade každá farba okrem čokoládovej, pečeňovej alebo merle.

VEĽKOSŤ:

Výška v kohútiku: psy: 36 – 41 cm, sučky a niečo menšie.

Chyby: Každá odchýlka od uvedených bodov sa má pokladať za chybu, ktorej hodnotenie je v presnom pomere k stupňu odchýlky. Žiadna chyba ale nesmie ovplyvňovať zdravotný stav a pohodu psa.

DISKVALIFIKAČNÉ VADY

  • Agresívny alebo príliš plachý 
  • Jedince, ktoré majú zjavné fyzické anomálie alebo poruchy správania. 

Poznámka: 

  • Psy musia mať obidva normálne vyvinuté semenníky úplne zostúpené v miešku.
  • Iba funkčne a klinicky zdravé psy s typickým vzhľadom plemena by mali byť využívané na chov.

ŠTANDARD PDF NA STIAHNUTIE